Mount Ida College Athletics

25 Mustangs Named to GNAC All-Academic Team

25 Mustangs Named to GNAC All-Academic Team

BOSTON, Mass. -- The Great Northeast Athletic Conference (GNAC) released its list of the 2013-14 All-Academic team, and 25 Mustangs made the grade this past season.

Members of the All-Academic team have all maintained a 3.25 cumulative grade point average, completed at least one full season of competition at a GNAC institution and have attained at least a sophomore academic status.

The 2013-14 squad consists of 765 student-athletes from 12 full-time and 13 associate member institutions. 

Women's lacrosse led the way for the Mustangs with six players on the All-Academic Team, while three female and one male cross country athletes qualified for selection. Women's basketball, men's soccer and women's soccer each had three players honored, and Mount Ida put a pair of athletes from men's lacrosse, softball and women's volleyball on the All-Academic team. 

Mustangs student-athletes from women's tennis and men's volleyball rounded out the Mount Ida delegation.

The complete list of Mount Ida All-Academic team honorees is below. 

Mount Ida College (25)

Kaitlyn Affhauser (Cheshire, Mass.) Jr.      Women's Lacrosse
Briana Barker (Westerly, R.I.) So. Women's Lacrosse
Emily Bernotas (Sunderland, Mass.) Jr. Women's Cross Country
Amelia Bothel (Cape Elizabeth, Maine) Sr. Women's Cross Country
Kayla Bravo (East Providence, R.I.) Gr. Women's Lacrosse
Abigail Fedigan (New Fairfield, Conn.) Sr. Women's Volleyball and Basketball
Ashley Ferreira (Ludlow, Mass.) Sr. Women's Soccer
Joseph Galante (Framingham, Mass.) Jr. Men's Lacrosse
Ryan Gray (Bayport, N.Y.) Jr. Men's Soccer
Meg Hall (Danielson, Conn.) Sr. Softball
Amanda Hill (Weymouth, Mass.) Sr. Women's Basketball
Anna Hogle (New Lebanon, N.Y.) Jr. Women's Cross Country
Joshua Ivanovs (Millville, N.J.) So. Men's Soccer
Stephanie Kehoe (Saugus, Mass.) Sr. Women's Lacrosse
Samantha Levitt (Wayland, Mass.) Jr. Women's Lacrosse
Nicholas Oulch (Marlborough, Mass.) Jr. Men's Cross Country
Nicole Peixoto (New Bedford, Mass.) Jr. Women's Volleyball
Matthew Pils (Monroe, Conn.) Jr. Men's Soccer
Kaytlen Putnam (Falmouth, Mass.) Jr. Women's Tennis
Jennifer Rafuse (Brockton, Mass.) Jr. Women's Basketball
Shaun Royce (South Windsor, Conn.) Jr. Men's Lacrosse
Molly Sheppard (Brookhaven, N.Y.) Sr. Women's Lacrosse
Nickole Soto (Marlborough, Mass.) Jr. Women's Soccer and Softball
Briana Tomaselli (Warwick, R.I.) Sr. Women's Soccer
Jimmy Wessel (DeKalb, Ill.)  So. Men's Volleyball